Józef Skrzek (SBB) wyjaśnia, dlaczego przekaże medal szkole

/ 18 grudnia, 2018

Kilka dni temu Józef Skrzek, lider zespołu SBB, znalazł się w gronie 28 osób, które otrzymały od prezydenta Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadawany w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2021. Artysta oświadczył jednak, że przekaże swój medal dzieciom szkoły nr 13 w Siemianowicach Śląskich, której patronem jest jego stryj, harcerz i oficer Wojska Polskiego, także Józef Skrzek.

Józef Skrzek odda medal otrzymany od prezydenta

Józef Skrzek napisał:

W związku z licznymi pytaniami informuję: 21.12.2018 o godz.10 przekazuję Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Dzieciom Szkoły 13 w Siemianowicach Śląskich im.Józefa Skrzek harcmistrza nauczyciela żołnierza. Dziękuję za Wsparcie.

Pod tym, jak i pod poprzednim wpisem artysty na Twitterze, wylała się lawina negatywnych komentarzy osób, które odczytały ten gest, jako krytykę aktualnego rządu. Przytaczamy poniżej kilka z nich:

A taki byłeś Pan zadowolony, no chyba że Pan był pod wpływem i nie wiedział kto Panu ten medal przypina.

 

Panie Józefie na miłośc Boską po co Panu był potrzebny cały ten cyrk ? Nie pojmuję .

 

Trzeba było nie brać i ludziom dupy nie zawracać.

 

Dał się Pan zaszczuć lewactwu, czyli liczy niejako postawił się pan z nimi w jednym szeregu. Przykro…

Józef Skrzek skomentował swoją decyzję, pisząc:

Oświadczam, że nigdy nie zamierzałem oddać medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Od samego początku zamierzałem przekazać to odznaczenie Szkole Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich. Patronem tej szkoły jest Józef Skrzek, mój stryj, harcerz i oficer Wojska Polskiego, stracony w 1941 roku w publicznej egzekucji. Zginął ze słowami: "Niech żyje Polska! Niech żyje Chrystus Król!". Moi przodkowie byli powstańcami śląskimi, cała moja rodzina została naznaczona walką o wolną Polskę. To odznaczenie ma być symbolem dla kolejnych pokoleń, które będą tu żyć.

Zaznaczam, iż medal ten przyjąłem nie jako prywatny prezent od obecnej władzy, a uhonorowanie wartości, którym zawsze byłem i pozostaję wierny.

Józef Skrzek

Czym jest Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości?

Za portalem „Prezydent.pl”:

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w  okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2021.

Jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

4) twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania  wspólnoty  obywatelskiej  Polaków  i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej  Polskiej  poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Józef Skrzek to jeden z najwybitniejszych polskich artystów z kręgu rocka progresywnego. Współpracował z zespołem Breakout i z Czesławem Niemenem, ale największą sławę przyniósł mu zespół SBB, z którym w latach 70. zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Na koncie ma też wiele płyt solowych.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także