Kalendarium muzyczne: 23 stycznia

/ 23 stycznia, 2017

1973Clare Torry nagrała improwizowany wokal do utworu „The Great Gig in the Sky” grupy Pink Floyd, który znalazł się na albumie „The Dark Side of the Moon”. Zarobiła na tym… 30 funtów. W 2005 sąd jednak orzekł, że Torry należy się połowa tantiemów z utworu, które warte są z pewnością zdecydowanie więcej!

1976 – na rynku muzycznym ukazuje się album „Station to Station” Davida Bowiego, na którym muzyk wciela się w postać Thin White Duke’a. Bowie podczas nagrywania tej płyty miał problemy z narkotykami (a szczególnie z kokainą), dlatego też album okazał się dużo mroczniejszym i bardziej eksperymentalnym dziełem niż „Young Americans”. „Station to Station” został sklasyfikowany na 323 miejscu na liście magazynu „Rolling Stone”.

1988 Nirvana nagrywa swoje demo, które zawiera 10 utworów. Zawarta muzyka zrobiła ogromne wrażenie na Jonathanie Ponemanie, właścicielu małego wydawnictwo Sub Pop, który zaproponował później wydanie singla.

1990 – na zapalenie płuc umiera Allen Collins, pierwszy gitarzysta i współzałożyciel Lynyrd Skynyrd. Było to powikłanie paraliżu jakiego doznał cztery lata wcześniej podczas niebezpiecznego wypadku samochodowego. Został pochowany na Florydzie.

2000 – na pierwsze miejsce amerykańskiej listy „Billboard” wdziera się album Carlosa Santany „Supernatural”. Na szczycie pozostanie przez dziewięć tygodni, a krążek zdobędzie później dziewięć statuetek Grammy.

2005 – statuetkę European Breakthrough Awards zgarnia zespół Myslovitz za album „Korova Milky Bar”. Była to nagroda przyznawana wykonawcy pochodzącemu z krajów Unii Europejskiej.  Zasłużyli na to, dzięki najlepszej sprzedaży poza granicami kraju. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także