Kościół atakuje wicepremiera Glińskiego. Kto sfinansował film „Kler”?

/ 11 września, 2018

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski napisał na swoim Facebooku, że domaga się wyjaśnień od wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, który miał dofinansować głośną produkcję „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

Ważne pytanie do wicepremiera Piotra Glińskiego, szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imię jakich wartości podległa Panu instytucja z kieszeni polskich podatników (w tym też katolików) opłaciła film "Kler"? Zwłaszcza, że tyle innym projektom odmówiono.

– napisał ksiądz.

Wywołany do tablicy Piotr Gliński poinformował, że on do „Kleru” nie dołożył żadnych pieniędzy i wskazał winne – nominowane przez Platformę Obywatelską dyrektorki PISF: Agnieszkę Odorowicz oraz Magdalenę Srokę:

Historia w filmie „Kler” ukazana została przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz JakubikRobert WięckiewiczJacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego zapowiedziana jest na 28 września 2018 roku. Wcześniej „Kler” zostanie zaprezentowany podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także