Krzysztof Penderecki z Nagrodą Grammy

/ 13 lutego, 2017

12 lutego 2017 roku odbyła się 59. ceremonia wręczenia Nagród Grammy. Oprócz artystów grających muzykę pop, rock i hip hop, przyznano także nagrody dla twórców muzyki klasycznej. W kategorii „Muzyka chóralna” zwyciężył polski kompozytor Krzysztof Penderecki.

Metallica i Lady Gaga, czyli ogromna wpadka organizatorów Grammy!

Penderecki otrzymał Grammy za płytę „Penderecki Conducts Penderecki vol. 1”, prezentującą jego orkiestrowo-chóralne dzieła.

Krzysztof Penderecki to urodzony w 1933 roku polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Znany jest na całym świecie z wykorzystywania w swojej twórczości niekonwencjonalnych skal i artykulacji dźwiękowych, jest twórcą kierunku w muzyce współczesnej, zwanego sonoryzmem – charakteryzującego się wydobywaniem dźwięków w nietypowy sposób, na przykład stukaniem smyczkiem w pudło skrzypiec. Wśród jego najsłynniejszych utworów znajdują się „Ofiarom Hiroszimy — tren” i „Polymorphia”. Jego muzyka często była wykorzystywana w filmach, na przykład w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka i „Egzorcyście” Williama Friedkina. Fani rocka mogą kojarzyć Krzysztofa Pendereckiego dzięki współpracy z Jonnym Greenwoodem z Radiohead, którego owocem jest płyta „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood”.

Jest to już czwarta nagroda Grammy przyznana temu polskiemu kompozytorowi. Poprzednie otrzymał w latach 1988, 1999 i 2001.

Penderecki/Greenwood: „Ofiarom Hiroszimy — tren” (Open’er)

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także