Lana Del Rey odpowiada na krytykę Rogera Watersa

/ 24 sierpnia, 2018

Lana Del Rey postanowiła wystąpić na Meteor Festival, który odbędzie się w Izraelu, w ten sposób narażając się na krytykę Rogera Watersa, który aktywnie wspiera bojkot tego państwa. Na reakcję Watersa nie trzeba było czekać długo.

Roger Waters podczas koncertu odniósł się do sytuacji w Polsce

W opublikowanym na Facebooku wpisie legendarny muzyk Pink Floyd pisze między innymi:

Szanowanie [BDS], podobnie jak ja i wielu innych, jest politycznym aktem wsparcia dla Palestyńczyków w ich walce o podstawowe prawa człowieka. Przekreślanie tego jest działaniem politycznym mającym na celu wsparcie apartheidu i odebranie im tych podstawowych praw. Nawet jeśli w głębi serca wierzysz, że będziesz w tym sporze neutralna. Jak powiedział kiedyś zdobywca Nagrody Nobla, Desmond Tutu: „Kiedy jesteś neutralny w sytuacjach niesprawiedliwości, stajesz po stronie oprawcy”.

Błagam ciebie i każdego innego wykonawcę o rozważenie swojej decyzji dotyczącej występu na Meteor Festival. Przemyślcie to bardzo uważnie. Nie mam wątpliwości, że izraelscy promotorzy płacą najwyższe stawki, są przecież z tego znani, ale czy to cena warta zrezygnowania z drogi do Damaszku i porzucenia palestyńskich braci i sióstr w chwili, gdy nas potrzebują?

Lana Del Rey nie pozostała mu dłużna i wkrótce odpisała:

Rozumiem, że wielu z was nie podoba się, że jedziemy do Tel Awiwu na Meteor Festival. Rozumiem wasze niepokoje, naprawdę. Wierzę jednak, że muzyka jest uniwersalna i powinna zbliżać ludzi. Zgodziliśmy się na koncert, wiedząc, że będzie on skierowany do dzieci, planuję stworzyć atmosferę miłości, a motywem przewodnim będzie pokój. Jeśli się z tym nie zgadzacie, rozumiem to. Rozumiem racje obu stron. (…) Chciałabym przypomnieć, że występ w Tel Awiwie nie ma charakteru politycznego i nie popiera tamtejszej polityki tak samo, jak moje występy w Kalifornii nie oznaczają, że popieram aktualne działania rządu, które bywają nieludzkie. Ani, że popieram mojego prezydenta, który otwarcie szydzi z niepełnosprawnych osób.

 

rf | fot. Neil Krug

KOMENTARZE

Przeczytaj także