Led Zeppelin „IV” ukazał się 48 lat temu. Wybierz najlepszy utwór z płyty

/ 8 listopada, 2019

Chociaż czwarty album Led Zeppelin oficjalnie nie ma tytułu na przestrzeni lat był różnie nazywany: „IV”, „Untitled”, „Four Symbols”, „Runes” itd. Idea nienazywania płyty zrodziła się z dość chłodnego przyjęcia płyty „Led Zeppelin III" przez prasę. Jak wspomina Jimmy Page:

Doszło do tego, że postanowiliśmy na kolejnej płycie nie umieszczać żadnej informacji, nawet nazwy zespołu. Jeśli ci się nie podoba, nie musisz jej kupować tylko dla nazwy. Nazwy nic nie znaczą. Co znaczy nazwa Led Zeppelin? Liczy się tylko nasza muzyka.

A muzyka była wyjątkowa. Na czwartej płycie Led Zeppelin zaprezentował osiem, różnorodnych numerów, z których każdy zapisał się w kanonie rocka.

Robert Plant mówi, co myśli o „Stairway To Heaven”

Większość utworów zostało zarejestrowanych na początku 1971 roku w wiejskiej posiadłości Headley Grange, w Hampshire, niegdysiejszym przytułku, wzniesionym w 1795 roku, w którym zespół nagrywał już poprzednią płytę. W wywiadzie dla „Uncut” z 2009 roku Jimmy Page wspominał:

Headley Grange był zrujnowany, nie działało ogrzewanie, ale miał jedną ważną zaletę. Próby odbywały tam inne zespoły i żaden nie narzekał (Zeppelinom to miejsce polecił zespół Fleetwood Mac – przyp. rf), a to ważne, bo nie chcesz przerywać pracy. W wywiadzie dla „Mojo” z 2010 roku podawał jeszcze jeden powód, dla którego grupa wybrała tę posiadłość: Chcieliśmy znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy żyć muzyką. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyliśmy, za wyjątkiem sytuacji, gdy razem z Robertem Plantem udaliśmy się do Bron-Yr-Aur. Ale tam byłem tylko ja i Robert, a tutaj była cała nasza czwórka.

To właśnie tam powstały tak ikoniczne utwory jak „Stairway To Heaven”, „Rock And Roll” czy „When The Levee Breaks”. A który utwór jest Twoim ulubionym? Odpowiedz w naszej poniższej ankiecie.

%%REKLAMA%%

Historię powstawania „IV”, a także ciekawostki na temat utworów znajdziesz w Wydaniu Specjalnym poświęconym zespołowi Led Zeppelin, które dostępne jest w sprzedaży.

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli pięć szczerych wywiadów
  • Powroty po latach: Filadelfia, Londyn i Katowice
  • Solowe kariery Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a oraz Johna Paula Jonesa
  • I wiele, wiele więcej!

 

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także