Led Zeppelin wygrał sprawę o plagiat z zespołem Spirit

/ 6 października, 2020

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rozpatrzenie sprawy o plagiat piosenki „Stairway To Heaven”.


Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy o plagiat „Stairway To Heaven”. Wniosek złożyli przedstawiciele zespołu Spirit, który twierdzi, że Led Zeppelin splagiatowali ich utwór „Taurus”. Oznacza to, że w mocy pozostaje decyzja sądu apelacyjnego z marca 2020 roku, który stwierdził, że do plagiatu nie doszło.

Sprawa plagiatu ciągnęła się od 2014 roku. W 2016 roku sąd stwierdził, że nie doszło do popełnienia plagiatu, ale w 2018 roku sąd apelacyjny uznał, że w trakcie analizy sędziowie popełnili serię błędów i piosenka Led Zeppelin jeszcze raz trafiła pod lupę specjalistów. Dziewiąty okręgowy sąd apelacyjny ogłosił w poniedziałek, 9 marca 2020, ostateczny werdykt. Stosunkiem głosów 9-2 sędziowie uznali, że „Stairway To Heaven” nie narusza praw autorskich piosenki zespołu Spirit. Sąd stwierdził, że struktura obu piosenek nie jest podobna.

Gdyby Sąd Najwyższy rozpatrzył wniosek i stwierdził, że do plagiatu jednak doszło, autorzy „Stairway To Heaven”, Robert Plant i Jimmy Page, mogliby zapłacić karę w wysokości sięgającej wielu milionów dolarów.

Wydanie Specjalne – Led Zeppelin: KUP TERAZ

fot. Jim Summaria

KOMENTARZE

Przeczytaj także