Lindsey Buckingham przeszedł operację, która uszkodziła mu struny głosowe

/ 9 lutego, 2019

Lindsey Buckingham, były gitarzysta Fleetwood Mac, został przewieziony do szpitala, gdzie musiał poddać się operacji na otwartym sercu. Operacja zakończyła się sukcesem, jednak ucierpiały przez nią jego struny głosowe.

Lindsey Buckingham pozywa Fleetwood Mac

Lindsey Buckingham aktualnie przebywa w domu, gdzie dochodzi do siebie. O jego stanie zdrowia poinformowała jego żona, Kristen Buckingham:

Nabiera sił z dnia na dzień. Jego serce ma się dobrze, jednak w wyniku operacji uszkodzone zostały jego struny głosowe. Nie wiemy, czy uszkodzenie ma charakter trwały. Mamy nadzieję, że nie.

Ostatni rok był ciężki dla Lindseya Buckinghama – w kwietniu 2018 gitarzysta został usunięty ze składu Fleetwood Mac, w którym grał ponad 40 lat.

Powodem rozstania było brak porozumienia odnośnie najbliższej trasy koncertowej zespołu. Mick Fleetwood w wywiadzie dla „Variety” powiedział:

Jamowaliśmy z Mike’em i Neilem i pojawiła się między nami chemia, dzięki której zdaliśmy sobie sprawę, że jest to dobra droga dla zespołu. Mamy coś nowego, jednocześnie nie zatracając charakterystycznego brzmienia Fleetwood Mac.

W oświadczaniu zespół napisał:

Z radością witamy Mike’a Campbella i Neila Finna w naszej rodzinie. Będziemy razem wykonywali ulubione przez fanów przeboje, a także zaskoczymy ich pewnymi utworami z naszego katalogu. Fleetwood Mac zawsze polegał na kreatywnej ewolucji. Uczcimy to na najbliższej trasie.

Lindsey Buckingham złożył pozew przeciwko swoim byłym współpracownikom – oskarża ich o bezprawne zerwanie kontraktu, który miał obowiązywać w czasie trasy koncertowej w latach 2018-19. Pozew trafił do sądu w Los Angeles 9 października 2018, a z obliczeń w nim zawartych wynika, że każdy z członków podczas wspomnianego tournée zarobi od 12 do 14 milionów dolarów.

W tekście pozwu przeczytać możemy, że byli współpracownicy Buckinghama „celowo ingerowali w stosunki muzyka z promotorem – Live Nation – i czerpali z tego powodu korzyści, co ostatecznie wpływało na obniżanie jego koncertowych zarobków”.

%%REKLAMA%%

Lindsey Buckingham dołączył do Fleetwood Mac w 1974 roku, przyczyniając się do przemiany grupy z zespołu bluesowego w rockowe megagwiazdy. Wydany w 1975 roku album „Fleetwood Mac” jako pierwszy w historii zespołu dotarł na szczyt „Billboardu” i pokrył się 5-krotną platyną. Jeszcze większy sukces odniósł wydany dwa lata później „Rumours”, który na całym świecie rozszedł się w wielomilionowym nakładzie, w USA osiągając 20-krotną Platynę.

Grupa święciła tryumfy przez całe lata 80. Buckingham opuścił grupę po wydaniu płyty „Tango In The Night” w 1987 roku, jednak powrócił w 1993 roku.

Ostatni album grupa Fleetwood Mac wydała w 2003 roku pod tytułem „Say You Will”. Zespół jednak wciąż jest aktywny koncertowo.

rf | fot. Steve Proctor

KOMENTARZE

Przeczytaj także