Metallica. Europejskie daty poznamy niebawem

/ 10 lutego, 2017

Między 3, a 9 lutym James Hetfield i spółka wystąpili trzykrotnie w ojczyźnie perkusisty zespołu, czyli Danii, a konkretnie w Royal Arenie w Kopenhadze.

Metallica wystąpi z Lady Gagą na Grammy

Z powodu choroby wokalisty, jeden z tych koncertów się nie odbył. Przesunięto go na 2 września. To był dość jasny sygnał, że Metallica na jesień wróci na Stary Kontynent.  

Wczoraj na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zespół potwierdził taki obrót sprawy:

Dziękujemy Kopenhaga! To był niesamowity tydzień, nie możemy się doczekać, kiedy do Was wrócimy. Ogromne dzięki dla wszystkich, którzy przybyli do Danii, śledźcie uważnie stronę, bo wszystkie szczegóły odnośnie pełnej europejskiej trasy tej jesieni zostaną podane przed końcem miesiąca.

Na wiele dat pewnie liczyć nie możemy, sam zespół nie tak dawno stwierdził, że ograniczają liczbę koncertów – do 50 rocznie, ale wszyscy trzymamy kciuki, żeby podczas halowej (jesień nie sprzyja na koncertowanie pod „chmurką”) trasy odwiedzili również Polskę. Jedno jest pewne: wszystkiego dowiemy się już niedługo.  

Wczorajszy koncert, podobnie jak dwa poprzednie, został skrócony z powodu nie najlepszego stanu zdrowia, zarówno Hetfielda, jak i Hammetta. Metallica zagrała 15 utworów. Nie pojawił się żaden nowy utwór z płyty „Hardwired… To Self-Destruct”, którego jeszcze na żywo nie zagrali. Muzycy za to po raz pierwszy od ponad 2 lat wykonali na żywo „The Call of Ktulu”, a podczas bisów – „Blackened” (pierwszy raz na tej trasie).

„Atlas, Rise!” na szczycie Billboardu

Trzeci singiel z ostatniego albumu Metalliki, „Hardwired… To Self-Destruct”, znalazł się na szczycie listy Billboardu w kategorii „Mainstream Rock Songs”. To nie pierwsze takie wyróżnienie w historii grupy. „Atlas, Rise!” jest dziewiątym utworem, który dotarł do pierwszego miejsca. Wcześniej podobne wyróżnienie otrzymali m.in. za takie kompozycje, jak „Hardwired”, „The Day That Never Comes” czy „Until It Sleeps”. Metallica dzięki temu zajmuje obecnie piąte miejsce, jeśli chodzi o najczęściej nagradzane zespoły w tej kategorii. Numerem jeden pozostają dwie kapele: Aerosmith i Van Halen (po 13 triumfów).

W utworze „Atlas Rise!”, James Hetfield przywołuje Atlasa – w mitologii greckiej jeden z tytanów, który był odpowiedzialny za niesienie ciężaru nieba na swoich ramionach, była to kara dana przez Zeusa za udział w tytanomachii (wojna tytanów z bogami olimpijskimi).

Metallica: „Atlas, Rise!”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także