Metallica przyznaje, że „St. Anger” coś jej udowodnił

/ 25 czerwca, 2018

Metallica wydała płytę „St. Anger” w 2003 roku i był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych albumów w całej muzyce metalowej. Płyta wywołała kontrowersje i podzieliła fanów z kilku powodów, a jednym z nich był brak solówek gitarowych. Grupa wówczas twierdziła, że takie było założenie. Teraz jednak Kirk Hammett nieco inaczej patrzy na tę sprawę.

Metallica otrzymała nagrodę Polar Music. Zobacz najciekawsze fragmenty gali

Kirk Hammett w rozmowie z brytyjskim „Metal Hammerem” przyznał, że dzisiaj nie jest już przekonany, czy pomysł z brakiem solówek na płycie Metalliki był słuszny. Gitarzysta w wywiadzie powiedział:

Wówczas wydawało się, że jest to właściwy krok, ale z dzisiejszej perspektywy wcale tak nie sądzę. Po tamtej płycie chyba do nas dotarło, że w Metallice solówki są potrzebne! Ludzie na nie czekają. Potwierdziły się więc moje przeczucia.

Podobnej pomyłki grupa już nie popełniła. Zarówno na wydanym w 2008 roku albumie „Death Magnetic” jak i na „Hardwired… To Self-Destruct” z 2016 roku, solówki stanowią integralną i nierozerwalną część utworów.

A Wam brakuje solówek na „St. Anger"? Odpowiedzcie w ankiecie i komentarzach.

Metallica odebrała muzycznego Nobla

14 czerwca w Sztokholmie odbyło się wręczenie nagrody Polar Music, która bardzo często określana jest mianem „muzycznego Nobla”. W imieniu grupy, wyróżnienie przyjęli: perkusista Lars Ulrich oraz basista Rob Truijllo. Metallica została pierwszym metalowym zespołem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę.

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Nagrodą jest milion szwedzkich koron, czyli równowartość 130 tysięcy dolarów. Członkowie zespołu zdecydowali się na przekazanie wszystkich pieniędzy na cele charytatywne. Połowę tej kwoty otrzymała organizacja Stockholm City Mission, która zajmuje się wsparciem dla bezdomnych; 25% Metallica przekazała stworzonej przez szwedzką królową Sylwię fundacji World Childhood; ostatnie 25% otrzymała organizacja, która stworzyła w 2010 roku nagrodę ANIM – wspierająca kraje, w których wojny domowe niszczyły wielowiekową tradycję muzyczną.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także