Shakira sprzedawała biżuterię z nazistowską symboliką? Fani oburzeni

/ 25 czerwca, 2018

Shakira jest w trakcie trasy koncertowej, promującej wydany w 2017 roku album „El Dorado”. Artystka aktualnie koncertuje w Europie, a po krótkim przystanku w Azji, na początku sierpnia wyruszy w długą trasę po obu Amerykach. Fanów zaniepokoił jeden z naszyjników, który można kupić na koncertach Shakiry.

Stacja telewizyjna VIVA zostanie zamknięta

Chodzi o naszyjnik, na który jako pierwsza uwagę zwróciła niemiecka strona „Bento”. Naszyjnik przedstawia symbol Czarnego Słońca. Czarne Słońce jest znakiem składającym się z trzech swastyk, których granice są ułożone w okrąg formujący obraz słońca. W czasach nazistowskich symbol ten został wmurowany w posadzkę zamku Wewelsburg. Wydzierżawiony w 1933 roku przez Nazistów zamek, miał być centrum nazistowskiej religii mistycznej.

Fani szybko zareagowali na tę sytuację. Jeden z nich napisał:

A więc Shakira najprawdopodobniej umieściła nazistowski symbol na swoich gadżetach i nawet nie miała o tym pojęcia. LMAO.

Chociaż sam symbol nie został stworzony przez Nazistów, a pochodzi z czasów przedkolumbijskich, firma Live Nation, promująca trasę koncertową Shakiry, postanowiła wyjaśnić sprawę i przeprosić zaniepokojonych fanów.

W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać:

Naszyjnik, jaki Live Nation zaprojektował na potrzeby trasy Shakiry „El Dorado”, oparty jest na przedkolumbijskiej symbolice. Jednakże niektórzy fani poczuli się zaniepokojeni niezamierzonym podobieństwem do symboliki neonazistowskiej. Szczerze przepraszamy za te niezamierzone podobieństwo. Naszyjnik usunęliśmy z naszej oferty.

Sama Shakira nie odniosła się do tej sprawy.

rf | fot. oouinouin

KOMENTARZE

Przeczytaj także