Metallica zapewniła byt Brianowi Tatlerowi z Diamond Head

/ 8 listopada, 2019

Zespół Diamond Head był niezwykle wpływowy dla metalu lat 80., jednak sam nie odniósł nigdy spektakularnego sukcesu komercyjnego. Gitarzysta Brian Tatler twierdzi jednak, że dzięki Metallice zarabia duże pieniądze.

Metallica wielokrotnie wykonywała piosenki Diamond Head na koncertach, kilka z nich także nagrała. Tantiemy z tych utworów wpływają dziś na konto Tatlera.

W wywiadzie dla „RockSvergie” Brian Tatler mówi:

Pewnego dnia Lars Ulrich zapytał mnie: „Czy dostajesz jakieś tantiemy?”. Odparłem, że nie, dał mi więc kontakt do prawnika i powiedział „pogadaj z tym gościem z Elektry”. Pomógł mi jak mógł, żebym tylko dostał należne mi pieniądze. Trochę to trwało, ale w końcu się udało i pieniądze napływają do dziś.

Jeśli Metallica wykonuje [jakiś kawałek Diamond Head] na żywo, dostaję o tym informację wraz z wypłatą. To moje największe źródło dochodu. Nie wiem, co bym bez niego zrobił. Daje mi wolność robienia tego, co chcę i jestem za to wdzięczny.

Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak publishing. Myślałem, że jeśli wielki zespół, jak Deep Purple rozpadnie się, muzycy wracają do pracy. Nie miałem pojęcia, że można żyć z tantiem. Całe lata zajęło mi zrozumienie tego. Na początku naszej kariery nie miałem o tym pojęcia, więc podpisywaliśmy gówniane umowy.

%%REKLAMA%%

Zespół Diamond Head funkcjonuje do dziś. Ostatnim wydanym przez niego albumem jest „The Coffin Train” z tego roku.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także