Muzycy napisali list otwarty do premier Wielkiej Brytanii ws. brexitu

/ 9 października, 2018

Brexit, czyli opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wejdzie w życie 29 marca 2019 roku. Choć decyzję podjęto już dawno, im bliżej wspomnianego terminu, tym więcej grup społecznych dostrzega problemy związane z tym bezprecedensowym krokiem. O swoją przyszłość martwią się muzycy, którzy wystosowali list otwarty do premier Wielkiej Brytanii, Theresy May.

King Crimson rezygnuje z trasy przez… Brexit

Pod listem podpisało się wielu znakomitych brytyjskich artystów, jak chociażby: Bob Geldof, Nick Mason, Brian Eno, Roger Taylor, Ed SheeranJohnny Marr, Sting, Jarvis Cocker czy Damon Albarn. Przekazują oni swoje zaniepokojenie oraz sugerują, że ich działalność muzyczna zostanie poważnie utrudniona; można przeczytać między innymi o „zbudowanym przez własne społeczeństwo kulturalnym więzieniu”.

Artyści sugerują, że brexit będzie „bardzo poważnym błędem” i należy „ponownie zastanowić się nad tą decyzją”. Argumentują, że zmiany dotyczące tras koncertowych, sprzedaży biletów i praw autorskich dotkną ich bezpośrednio. Warto w tym miejscu przypomnieć, że świętujący w przyszłym roku 50-lecie zespół King Crimson poinformował, że w związku z brexitem nie wyruszy w tournée po Europie – powodem mają być problemy biurokratyczne związane z wyrabianiem wiz. Podobnych przypadków w 2019 roku będzie znacznie więcej.

W liście do Theresy May brytyjscy artyści wymieniają korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej, a wśród nich swobodny przepływ towarów i usług – jest to ich zdaniem rozwiązaniem wygodnym nie tylko dla nich, ale również dla wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii. Przypominają również, że nastroje społeczne dotyczące Unii Europejskiej w ostatnim czasie się zmieniły i sugerują, że najlepszym wyjściem byłoby zorganizowanie kolejnego referendum.

Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to wynik referendum, przeprowadzonego 23 czerwca 2016 roku, w którym 51,9% Brytyjczyków zdecydowało, że chce opuścić UE. Procedury związane z Brexitem zostały uruchomione 29 marca 2017 roku, co oznacza, że Wielka Brytania musi opuścić UE do 29 marca 2019 roku.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także