Nergal (Behemoth) ponownie stanie przed sądem. Wyrok uchylony!

/ 20 września, 2018

Dziś ogłoszono wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku dotyczący Adama Nergala Darskiego, lidera zespołu Behemoth, w sprawie znieważenia polskiego godła przy okazji promocji trasy koncertowej „Rzeczpospolita Niewierna”. Uniewinniający wyrok został uchylony, a sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. Oznacza to, że Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację prokuratury od wyroku sądu niższej instancji.

Nergal mówi, co by zrobił, jakby spotkał Jezusa [WIDEO]

Poza Nergalem, w sprawie oskarżeni byli również Rafał W., czyli twórca projektu, a także Maciej G., który grafikę rozpowszechniał. Żaden z trójki oskarżonych nie pojawił się dziś w sądzie.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

– poinformował PAP.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez gdyńskiego radnego Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

W kwietniu prokurator Michał Kroplewski zażądał dla Nergala 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 100 tysięcy złotych grzywny. Rafałowi W. i Maciejowi G. groziła kara 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i po 9 tysięcy złotych grzywny.

Podczas pierwszego przesłuchania w sądzie w Gdańsku Nergal nie przyznał się do winy:

Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana – to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim

Nergal ponadto dodał:

[…] Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat są nierozłączną częścią tej konwencji.

Na sam koniec Darski stwierdził:

Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. […]

Na wspomnianej grafice pojawił się wizerunek białego orła (na czerwonym tle) bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki czy odwrócony krzyż.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także