Paul McCartney walczy o utwory The Beatles

/ 19 stycznia, 2017

Paul McCartney złożył w federalnym sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko firmie Sony/ATV, która znajduje się w posiadaniu praw do całego katalogu The Beatles.

Paul McCartney w encyklopedii TerazRock.pl

Rzecznik artysty przekazał mediom:

Paul McCartney złożył dziś pozew w sądzie federalnym w Nowym Jorku przeciwko firmie Sony/ATV celem potwierdzenia należnych mu praw autorskich do jego utworów na terenie Stanów Zjednoczonych – które zgodnie z amerykańskim prawem autorskim przysługują jemu – odnoszących się do utworów, które napisał z Johnem Lennonem i które zostały nagrane przez The Beatles.

Firma Sony/ATV odpowiedziała, wydając następujące oświadczenie:

Darzymy Sir Paula McCartneya najwyższym szacunkiem, cieszymy się wieloletnią i owocną współpracą dotyczącą cennego katalogu utworów skomponowanych przez Lennona i McCartneya. Od dziesięcioleci współpracujemy z Sir Paulem i spadkobiercami Johna Lennona nad zachowaniem i promowaniem wartości katalogu. Czujemy się zawiedzeni tym, że złożono przeciwko nam pozew, który naszym zdaniem jest niepotrzebny i przedwczesny.

Prawnicy Paula McCartneya odpowiedzieli, że wielokrotnie próbowali nakłonić Sony do przekazania praw bez wchodzenia na drogę sądową, ale bez rezultatów.

Zawiły los utworów The Beatles

Zgodnie z amerykańskim prawem autorskim, prawa do utworów skomponowanych przed 1978 rokiem, powracają do autorów po 56 latach od ich publikacji. W 2018 roku Paul McCartney powinien więc dostać połowę swoich praw autorskich do utworów opublikowanych w 1962 roku (drugą połowę dostaną spadkobiercy Johna Lennona, czyli Yoko Ono, która w 1990 roku przejęła kontrolę nad prawami do jego utworów), a w kolejnym roku do tych z 1963 i tak dalej…

Problemy Paula McCartneya sięgają 1985 roku, kiedy Michael Jackson wykupił za 47 milionów dolarów firmę ATV, będącą w posiadaniu katalogu Beatlesów. Dziesięć lat później artysta odsprzedał połowę swoich praw firmie Sony za 100 milionów dolarów. Taki ruch rozgniewał Paula McCartneya, który uważał Michaela Jacksona za swojego przyjaciela. „Nie powinno się robić takich rzeczy – powiedział. – Jeśli jesteś czyimś przyjacielem, nie powinieneś kupować dywanu, na którym on stoi”.

The Beatles: „Penny Lane”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także