Philip Anselmo o powrocie Pantery: Świetny pomysł

/ 1 stycznia, 2018

Philip Anselmo w wywiadzie dla „Metal Wani” został zapytany, czy byłby chętny wystąpić z pozostałymi członkami Pantery na koncercie, upamiętniającym zmarłego gitarzystę Dimebaga Darrella.

Gibson pozywa producenta znanych figurek

Były wokalista Pantery odparł:

Uważam, że byłby to świetny pomysł, pod warunkiem, że pozostali uważaliby także, że jest to świetny pomysł. Gdyby wszyscy byli za, wtedy ja też bym w to wszedł, bez wątpienia. Ale nie miałoby to sensu, bez zaangażowania pozostałych.

Tymi „pozostałymi” są basista Rex Brown i perkusista Vinnie Paul. Na udział Rexa Browna można liczyć. Basista, który niedawno zadebiutował solowym albumem „Smoke On This”, przyznał, że przez lata pojawiały się lukratywne oferty reaktywacji Pantery:

Mówię tu za siebie, ale chętnie zagrałbym z nimi znowu te kawałki. Gdyby tylko wszyscy mieli na to ochotę, uporządkowali swoje sprawy i potrafili się porozumieć, stworzylibyśmy znowu muzykę. Zrobiłbym to nawet za darmo. Ale tym razem byłoby inaczej, czegoś by brakowało.

Jednak Vinnie Paul, który aktualnie bębni w Hellyeah, od tragicznej śmierci Dimebaga w 2004 roku, nie utrzymuje kontaktów z Philipem Anselmo i jasno daje do zrozumienia, że nie jest zainteresowany powrotem Pantery. Swego czasu spekulowano, że Dimebaga na gitarze mógłby zastąpić Zakk Wylde.

Zespół Pantera zasłynął w latach 90., jako przedstawiciel nowej fali amerykańskiego metalu. Grupa powstała jednak na początku lat 80., założona przez braci Darrella i Vinniego Abbottów, do których dołączył basista Rex Brown oraz wokalista Terry Glaze. Zespół wydał w latach 1983-1985 trzy, inspirowane glam metalem albumy, które nie przyniosły mu rozgłosu. W 1986 roku Glaze’a zastąpił charyzmatyczny wokalista Philip Anselmo, a zespół powoli zaczął modyfikować swoje brzmienie, czego pierwszym krokiem był album „Power Metal” z 1988 roku.

Jednak dopiero album „Cowboys From Hell” z 1990 roku okazał się przełomowy dla Pantery. Grooviasty metal, którego napędzały riffy Dimebaga Darrella, ukształtował metal lat 90., który zastąpił tradycyjny thrash i heavy metal wcześniejszej dekady. Kolejne dwa albumy, „Vulgar Display Of Power” (1992) i „Far Beyond Driven” (1994), okazały się kultowe i kasowe, osiągając platynowe nakłady i docierając na szczyty list przebojów.

Po wydaniu kolejnych dwóch płyt Pantera rozpadła się na początku XXI wieku, a główną przyczyną rozstania był konflikt pomiędzy Philipem Anselmo oraz braćmi Abbott. Anselmo kontynuował karierę z zespołami Down i Superjoint Ritual, bracia Abbott założyli natomiast zespół Damageplan, który w 2004 roku wydał album „New Found Power”.

8 grudnia 2004 roku podczas koncertu Damageplan w Columbus w stanie Ohio doszło do strzelaniny, w trakcie której zastrzelony został gitarzysta Dimebag Darrell.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także