Pol'and'Rock Festival 2018. Uczestnicy uczczą pamięć Kory

/ 1 sierpnia, 2018

– Koncert zespołu Maanam z Przystanku Woodstock będziemy grali na polu festiwalowym. Będziemy Korę wspominali ze sceny, uczcimy jej pamięć minutą ciszy. Jak to bywa w przypadku artystów, w tym całym nieszczęściu mamy to, czym możemy się cieszyć do końca świata i jeden dzień dłużej – twórczość, a przypadku Kory jej przepiękne piosenki, jej głos i jej niesamowitą energię życiową, jaką w sobie miała i jaką dzieliła się z nam – przeczytać możemy na oficjalnej stronie Pol'and'Rock Festivalu.

Jurek Owsiak miał proces o wulgaryzm. Jest decyzja sądu!

Kora, która występowała wówczas z zespołem Maanam, wystąpiła na Przystanku Woodstock jednokrotnie, w 1999 roku. Tak o tym koncercie pisze Jurek Owsiak:

Był to koncert pełen energii, bo Kora na scenie taka właśnie była. Dawała z siebie wszystko, a ogromny, festiwalowy tłum jeszcze bardziej ją, mam uczucie, podkręcił do niezwykłego widowiska, jakim był ten koncert z wszystkimi wtedy jej przebojami i z niesamowitą czułością, z jaką traktowała utwory, które nagle zwalniały aby mówić o miłości, pocałunkach, tęsknocie.

 

Kora najlepiej znana była jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, stworzonego w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa, początkowo inspirującego się muzyką dalekiego wschodu, później będącego jednym z najważniejszych przedstawicieli post punku i nowej fali w Polsce.

Maanamem zadebiutowała płytą „Maanam” w 1981 roku z takimi utworami jak „Stoję, stoję, czuję się świetnie” i „Boskie Buenos”. Porwała także swoją charyzmą publiczność w Opolu. Z zespołem odniosła duży sukces. Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka lat 80. i 90., mimo że miał kilka przerw w działalności i zmian składu.

Ostatnią płytę z Maanamem wydała w 2004 roku pod tytułem „Znaki szczególne”. Wcześniej prowadziła już działalność solową, występowała też z zespołem Pudelsi. Jej ostatnia solowa płyta ukazała się w 2011 roku pod tytułem „Ping Pong”. Kora chętnie też występowała w różnych programach telewizyjnych, była między innymi jurorką programu „Must Be The Music”.

Kilka lat temu poważnie zachorowała na chorobę nowotworową. Zmarła w ostatnią sobotę, 28 lipca. 

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także