Richard Kruspe (Rammstein) tłumaczy, dlaczego rock jest martwy

/ 24 lutego, 2019

Kilka tygodni temu Richard Kruspe przyznał, że muzyka rockowa jest martwa, a jej rolę muzyki młodego pokolenia przejmuje hip hop. Teraz gitarzysta Rammsteina uzasadnił swoją wypowiedź, podając konkretne argumenty.

Rammstein z kolejnymi zdjęciami z nowego teledysku [FOTO]

W wywiadzie dla Jessie Davida Richard Kruspe mówi:

Muzyka rockowa czerpała swoją energię z buntu przeciwko rodzicom. Młodzi ludzie muszą się buntować, a mogli robić to za sprawą muzyki rockowej i gitar.

Dzisiaj, jeśli dzieciak puści głośno muzykę rockową, rodzic powie: „Zrób głośniej!” Gdzie tu rebelia?

Dziś bunt jest tylko w tekstach, a to – szczególnie w Niemczech – oznacza hip hop i trap. Czy muzyka rockowa wróci? Nie wiem, ale wszystko wskazuje przeciwko niej.

Wielkie zespoły nie są już zapraszane na festiwale jako gwiazdy, są wymierającymi dinozaurami. Jedyne co trzyma muzykę rockową przy życiu to dobre koncerty, 90 procent koncertów hiphopowych jest nudne.

%%REKLAMA%%

Nowa płyta Rammsteina. Co wiemy?

Nie tak dawno Rammstein napisał, że znajduje się w studiu w Santa Monica i że kończy prace nad płytą:

Jesteśmy coraz bliżej! Sfinalizowaliśmy miksowanie nowego albumu w kalifornijskim Santa Monica.

Nowy album ma być podobno inny niż wszystkie dotychczasowe. Jakiś czas temu w wywiadzie dla „Guitar World” Paul Landers powiedział:

Nie jest ona zbyt sterylna, zbyt czysta. Ma w sobie dużo życia i energii, ale w ogóle nie jest wściekła. To coś nowego u Rammsteina. Można powiedzieć, że miło się jej słucha.

Chcieliśmy, żeby nasza muzyka miała więcej ciepła. Chcieliśmy, żeby słychać było, że to ludzie grają na instrumentach, a nie komputery.

Richard Kruspe dodał:

To wciąż jesteśmy my, ale eksperymentowaliśmy z harmoniami i strukturami melodycznymi. Wyszły wspaniałe rzeczy, które wcześniej nam się nie śniły w Rammsteinie.

Nie znamy jeszcze tytułu ani daty premiery nowej płyty Rammsteina, jednak jak zapowiadają muzycy ma się ona ukazać przed rozpoczęciem trasy koncertowej, która ma wystartować 27 maja w Niemczech. 24 lipca Rammstein wystąpi natomiast na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także