Rock wraca do mainstreamu? Wyniki badań nad stanem muzyki w 2021 roku

/ 29 stycznia, 2022


Czy muzyka rockowa wchodzi w swój okres renesansu? Opublikowano wyniki badań.


Portal „Viberate” opublikował analizę rynku muzycznego w 2021 roku. Dość dużym zaskoczeniem okazała się silna pozycja muzyki rockowej.

Badanie miało na celu sprawdzić, jak różne gatunki muzyczne reprezentowane są w różnych mediach. Sprawdzono, jaką muzykę gra 50 tysięcy najpopularniejszych artystów. I tak, okazało się, że na Spotify dominuje muzyka popowa (23%), a za nią jest hip hop i elektronika, ale rock uplasował się na czwartym miejscu zagarniając 14% rynku.

Podobny wynik miał na YouTube (13%), ale w tym przypadku zagwarantowało mu to trzecią pozycję.

Dość istotne wydaje się badanie dotyczące TikToka, gdyż jest to obecnie najpopularniejsza platforma wśród młodych użytkowników, którzy wkrótce będą głównym targetem muzyki rozrywkowej i największym konsumentem wśród słuchaczy i bywalców koncertów. Tam rock znowu uplasował się na czwartym miejscu z wynikiem 8%, a pop miał największą przewagę (30%).

Za największy rockowy fenomen 2021 roku uznano włoski zespół Måneskin, którego muzyka została odtworzona ponad dwa miliardy razy i miała ponad 200 milionów odsłon na YouTube. Za nim uplasował się Mitski i Tom Grennan.

Cały raport znajdziesz pod tym adresem.

A co dzieje się w muzyce rockowej na bieżąco? O tym przekonasz się z lutowego numeru „Teraz Rocka”, który jest już w sprzedaży.

LUTOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także