Sam Smith splagiatował przebój Radiohead? Zespół reaguje

/ 23 listopada, 2017

Wydany w listopadzie tego roku album brytyjskiego piosenkarza Sama Smitha, zatytułowany „The Thrill Of It All” zawiera utwór „Midnight Train”, który wielu fanom skojarzył się z „CreepRadiohead.

Gogol Bordello opowiada o polskich inspiracjach

O podobieństwo tych utworów zapytany został gitarzysta Radiohead, Ed O’Brien, który odparł:

Nie śledzę twórczości Sama Smitha, ale kto wie?

Myślę, że każdy inspiruje się muzyką, która powstała wcześniej. Radiohead nie jest wyjątkiem. Czasami inspiracja może być wyraźna, wtedy trzeba ją trochę zawoalować, zanim się nagra utwór. Nigdy nie zganiłbym kogoś za to, że inspiruje się twórczością innych osób. Jeśli podobieństwo jest bezpośrednie, obowiązkowo jest o tym wspomnieć, jak w przypadku samplowania. Wszyscy tak robią.

Wydany na singlu w 1992 roku, a na płycie „Pablo Honey” w 1993, utwór „Creep” stał się pierwszym wielkim przebojem Radiohead, który zwrócił uwagę na zespół. Piosenka dotarła do 7. miejsca na liście najpopularniejszych utworów w Wielkiej Brytanii, a singel pokrył się złotem.

Warto wspomnieć, że muzycy Radiohead też w tym przypadku nie uniknęli nadmiernej inspiracji. Progresja akordów w „Creep” jest taka sama jak w przeboju „The Air That I BreatheThe Hollies z 1972 roku. Twórcy utworu, Albert Hammond i Mike Hazlewood, pozwali Radiohead i ostatecznie zostali uznani jako współtwórcy „Creep”, dostając część tantiem.

Hammond powiedział:

Radiohead przyznali, że zapożyczyli te akordy od nas. Jako że byli szczerzy, nie zażądaliśmy całości tantiem, tylko podzieliliśmy się z nimi.

Poniżej możecie wysłuchać wszystkich trzech wspomnianych utworów.

The Hollies – The Air That I Breathe

Radiohead – Creep

Sam Smith – Midnight Train

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także