Trupa Trupa z jedną z najlepszych płyt roku według amerykańskiego Newsweeka

/ 2 stycznia, 2018

W ostatnich dniach 2017 roku amerykański portal „Newsweek” opublikował listę „11 wspaniałych, niedocenionych albumów 2017 roku”. Wśród nich znalazł się polski akcent.

Slash o kulisach powrotu Guns N' Roses

Na liście znalazła się płyta „Jolly New Songs” polskiego zespołu Trupa Trupa. Tak o niej wypowiedzieli się redaktorzy „Newsweeka”:

Zespół jest polski, teksty angielskie, ale niepokój i strach przeszywające muzykę grupy Trupa Trupa nie znają narodowości. Wokalista Grzegorz Kwiatkowski rzadko bywa radosny, a raczej nieustannie makabryczny, snując wizje o upadku, trumnach, śmierci i pełzającym poczuciu upokorzenia, do akompaniamentu intensywnej mieszanki psychodelicznego rocka i post punku. Okazjonalnie grupa korzysta z mocy zapętleń przypominających krautrock. W „Only Good Weather” tytułowa fraza powtarzana jest obłąkańczo, a w „Love Supreme” z tytułem inspirowanym Coltrane’em, przeradza się w piekielny, żałobny lament.

Cały artykuł możecie przeczytać pod tym adresem.

To już kolejny raz, kiedy Trupa Trupa została dostrzeżona przez zachodnie media. W relacji z zeszłorocznego OFF Festivalu brytyjski magazyn „Drowned In Sound” pisał:

Cieszę się widząc na afiszu wielu polskich wykonawców, gdyż silne, polskie muzyczne podziemie nie zawodzi. Trupa Trupa wykonuje utwory z wydanej w zeszłym roku płyty „Headache”. Lider/poeta/tekściarz/wokalista Grzegorz Kwiatkowski sprawia wrażenie zmęczonego życiem, wkładając całą swą energię w przyprawiające o zawrót głowy hymniczne refreny. Zespół, opierając się na organach i bujających rockowych rytmach, wykonuje przemyślany i kuszący set na głównej scenie, będąc wzorem nowoczesnego polskiego zespołu niezależnego.

Pozytywnie o płycie „Jolly New Songs” wypowiadały się też zachodnie portale „Pitchfork”, „The Quietus”, a „The Los Angeles Times” uznał grupę za jeden z najlepszych zespołów rockowych świata. Muzykę Trupy Trupa prezentował syn Johna Peela w radiu BBC. „The Quietus” w recenzji „Jolly New Songs” napisał:

Dziwna, genialna płyta. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z mocnym zespołem, obdarzonym wyjątkowym talentem.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Marka Świrkowicza, Grzegorz Kwiatkowski mówił:

Mamy całkiem sporo zaproszeń z różnych ciekawych miejsc, między innymi z bardzo dobrych klubów w Nowym Jorku. Z drugiej strony nie jesteśmy typowym zespołem rockowym ani nie mamy już 18 lat, żeby wszystko rzucić i jechać na koncert. Staramy się otwierać na różne nowe rozwiązania, testować kolejne możliwości. Nie mamy przy tym żadnych wielkich oczekiwań ani ciśnienia na jakąś międzynarodową karierę.

Grupa jednak nie odrzuca napływających ofert, czego dowodem jest przygotowywana trasa po Francji i Szwajcarii, która obejmie następujące daty:

  • 31.01 – L'Antre 2, Lille, Francja
  • 01.02 – Le Romandie, Lozanna, Szwajcaria
  • 02.02 – Le Royal Nancy, Francja
  • 03.02 – Temps Machine, Allotropiques Festival, Tours, Francja
  • 04.02 – La Sirene, La Rochelle, Francja
  • 05.02 – Confort Moderne, Poitiers, Francja
  • 06.02 – L'Alambik, Rennes, Francja
  • 07.02 – Espace B, Paryż, Francja
  • 09.02 – Hors Pists Festival, Annecy, Francja

Trupa Trupa – To Me

rf | fot. Michał Szlaga

KOMENTARZE

Przeczytaj także