Wojciech Smarzowski powraca z nowym filmem. Tym razem o Kościele katolickim

/ 21 lipca, 2018

Twórca takich dzieł jak m.in. „Wołyń”, „Dom zły” czy „Wesele”, przedstawi w swoim najnowszym filmie, który po wakacjach na duże ekrany, ciemną stronę Kościoła katolickiego – mowa o obrazie „Kler”. W nadchodzącej produkcji Wojciecha Smarzowskiego w główne role obsadzeni zostali Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak.

Jak możemy przeczytać w zapowiedziach film będzie prezentował tę instytucję „od strony zakrystii” na przykładzie trzech księży – Lisowskiego (pracującego w kurii w wielkim mieście), Trybusa (wiejskiego proboszcza) oraz Kukuły

W obsadzie produkcji znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar czy Izabela Kuna. Warto także nadmienić, że po raz pierwszy u Smarzowskiego zagra Janusz Gajos, wcieli się on w arcybiskupa Mordowicza. 

„Kler” ma rzucić światło na tematy niewygodne czy przemilczane. Twórcy filmu postanowili wydać także specjalne oświadczenie, w którym możemy przeczytać:

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Wiadomo już, że „Kler” trafi do kin 28 września. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

szy I fot: Bartosz Mrozowski

KOMENTARZE

Przeczytaj także