Zaginiony scenariusz Stanleya Kubricka. Był zbyt kontrowersyjny jak na swoje czasy?

/ 17 lipca, 2018

Na scenariusz filmu natrafił profesor Nathan Abrams, który pisze książkę o ostatnim filmie Kubricka, „Oczy szeroko zamknięte”. Film miał się nazywać „Burning secret” i był adaptacją opowiadania z 1913 roku austriackiego pisarza Stefana Zweiga.

Kubrick napisał ten scenariusz w 1956 roku wraz z Calderem Willinghamem, lecz film nigdy nie powstał. Podejrzewa się, że jego temat był zbyt kontrowersyjny jak na tamte czasy. Opowiadał bowiem historię agenta ubezpieczeń, który zaprzyjaźnia się z 10-letnim chłopcem, by uwieść jego matkę.

Abrams powiedział w wywiadzie dla „BBC”:

Jestem przekonany, że elementy tego filmu trafiły do „Lolity”, „Barry’ego Lyndona”, „Lśnienia” oraz do filmu „Oczy szeroko zamknięte”. Mimo że film nigdy nie powstał, jego ślady możemy znaleźć w innych filmach na przestrzeni 40 lat.

Nikt nie miał pojęcia, że stworzyli kompletny scenariusz.

Abrams powiedział, że scenariusz przekazał mu syn jednego ze współpracowników Kubricka, który pragnie zachować anonimowość.

Nie wiadomo, czy ktoś podejmie się stworzenia filmu na podstawie tego scenariusza.

Stanley Kubrick należy do największych wizjonerów kina. Jego filmy wielokrotnie nominowane były do różnych nagród i wpisały się w kanon kinematografii. Zaczynał na początku lat 50. jako twórca krótkometrażowych filmów dokumentalnych, jednak sławę przyniosły mu takie produkcje, jak „Lolita”, „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza” i „Lśnienie”. Jego ostatnią produkcją był film „Oczy szeroko zamknięte”, jednak reżyser nie doczekał jego premiery. Zmarł 7 marca 1999 roku.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także