Zobacz pierwsze notowanie listy Billboard

/ 28 lipca, 2017

Amerykańska lista przebojów „Billboard” jest jedną z najważniejszych w przemyśle muzycznym. Podsumowuje ona najlepiej sprzedające się w danym tygodniu w USA utwory i albumy. Amerykański rynek muzyczny wciąż jest największy na świecie, więc obecność na liście „Billboard” dużo mówi o popularności danego artysty.

Mick Jagger opublikował dwa nowe teledyski

Dziś w USA na topie jest hip hop i pop. W najświeższym notowaniu „Billboard” rządzą albumy Jaya-Z i Kendricka Lamara. Wśród artystów zahaczających o rock najwyżej plasuje się płyta „EvolveImagine Dragons (miejsce 7.), EP „KaleidoscopeColdplay (miejsce 15.) i „One More LightLinkin Park (miejsce 17.). Wśród singli rządzi Luis Fonsi z „Despacito”, a na miejscu 7. uplasował się „Believer Imagine Dragons.

A jak wyglądało pierwsze notowanie „Billboard”, datowane na 27 lipca 1940 roku? Oto ono:

 1. "I'll Never Smile Again" – Tommy Dorsey
 2. "The Breeze and I" – Jimmy Dorsey
 3. "Imagination" – Glenn Miller
 4. "Playmates" – Kay Kyser
 5. "Fools Rush In" – Glenn Miller
 6. "Where Was I?" – Charlie Barnet
 7. "Pennsylvania 6-5000" – Glenn Miller
 8. "Imagination" – Tommy Dorsey
 9. "Sierra Sue" – Bing Crosby
 10. "Make Believe Island" – Mitchell Ayres

Przypomnijmy utwór z miejsca pierwszego:

Tommy Dorsey – „I’ll Never Smile Again”

Pierwsze notowanie „Billboard” liczyło 10 pozycji i oparte było na sprzedaży singli w największych sieciach sklepowych, a także na popularności radiowej w kilku rozgłośniach, nadających w największych miastach. W latach 50. lista rozrosła się do 100 pozycji. Dziś liczy sobie 200 miejsc i oprócz sprzedaży fizycznej i radiowej, bierze też pod uwagę sprzedaż cyfrową oraz streaming.

Dziś „Billboard”, oprócz tej najważniejszej listy, zbierającej artystów wszystkich gatunków, zawiera także odrębne listy, podzielone pod względem gatunku, a także uwzględniające na przykład tylko nowych artystów. Jest oczywiście osobna lista z albumami rockowymi. Aktualnie pierwsza trójka wygląda następująco:

 1. „Evolve” – Imagine Dragons
 2. „Kaleidoscope EP” – Coldplay
 3. “One More Light” – Linkin Park

Całe zestawienie możecie znaleźć pod tym adresem.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także