Jack White: Najbliższa dekada to streaming i winyle

/ 15 czerwca, 2018

Jack White jest nie tylko jednym z najważniejszych artystów ostatnich dwóch dekad, ale też właścicielem wytwórni Third Man Records i jednym z największych producentów płyt winylowych na świecie.

Metallica dostała nagrodę Polar Music. Zobacz fragmenty gali

W rozmowie z portalem „Rolling Stone” White przewiduje rychłą śmierć płyt CD:

Zdecydowanie jestem przekonany, że najbliższa dekada to będzie streaming plus winyle. Streaming w samochodzie i kuchni, a winyle w pokoju dziennym i sypialni. Te dwa formaty będą dominować i bardzo się z tego cieszę.

Niezwykle ważne jest, by uwieczniać nie tylko muzykę historyczną, ale też współczesną. Winyl jest jak zapisanie czegoś w kamieniu. Zostanie na zawsze.

Według danych opublikowanych w „Rolling Stone” sprzedaż płyt CD spadła w ostatniej dekadzie z 450 milionów sztuk do 89 milionów. W USA najlepiej sprzedają się płyty CD z muzyką country, składanki, ścieżki dźwiękowe i z piosenkami dla dzieci.

Tymczasem sprzedaż płyt winylowych była w ostatnim roku najwyższa w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Z dniem 1 lipca 2018 roku z półek sklepów Best Buy – jednego z największych sprzedawców detalicznych w USA – znikną wszystkie płyty kompaktowe z muzyką. Dotyczy to zarówno sprzedaży fizycznej jak i przez internet. W USA sprzedaż płyt CD spadła w ciągu ostatniego roku o 18,5 procent i generuje zaledwie 40 milionów dolarów zysku rocznie.

Zarówno w Polsce jak i na świecie głównym motorem napędzającym rynek jest sprzedaż cyfrowa. Jak podaje ZPAV, w Polsce przychody z tego tytułu wzrosły w porównaniu z rokiem 2016 o 33,5%, osiągając poziom ponad 93 mln 209 tys. PLN i stanowią już 32,3% ogólnej sprzedaży. Według raportu IFPI, na świecie udział sprzedaży cyfrowej w łącznych przychodach wyniósł 54%, przy wzroście 19,1%.

Niestety znacznie gorzej ma się sprzedaż fizyczna. W kraju przychody z tego tytułu spadły w roku ubiegłym o 3,5%, zaś na świecie odnotowano spadek o 5,4%. Największy udział nośniki fizyczne mają w Japonii (72%) i Niemczech (43%).

Jednak i tutaj jest dobra wiadomość. Znacznie wzrosła sprzedaż płyt winylowych: w Polsce ich sprzedaż wzrosła o prawie 63%, przynosząc zysk ponad 27 mln PLN, na świecie – o 22,3%, stanowiąc 3,7% światowego rynku.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także