Soundgarden pracują nad nowym krążkiem

/ 17 kwietnia, 2017

Kim Thayil, gitarzysta Soungarden, zdradził w jednym z wywiadów, że obecnie trwają intensywne prace nad nowym studyjnym albumem. 

Accept. Nowy album ukaże się w sierpniu

Pomimo tego, że nie zdradził żadnych konkretnych informacji, kiedy dokładnie nowy materiał ujrzy światło dzienne, fani mogą być spokojni, wszystko bowiem idzie w dobrym kierunku. Thayil w wywiadzie dla 93,3WMPR opowiedział jak obecnie postępują pracę nad albumem: 

Mamy już kilka utworów w formie demówek. Matt [Cameron, perkusista – przyp. szy] nagrał część materiału na swoim komputerze, Chris [Cornell, wokalista] również przedstawił nam kilka rzeczy. Napisał słowa do pomysłów Bena [Shepherda, basisty] oraz Matta. Więc pewne rzeczy są już udokumentowane na próbach, część jest w wersji demo, a nad jeszcze innymi wciąż pracujemy. Omawiamy, jammujemy i aranżujemy pomysły. W tym momencie jesteśmy na różnych poziomach procesu tworzenia nowego albumu. 

Jak wiadomo, prace nad albumem rozpoczęły się już w 2015 roku, ale muzycy robili sobie przerwy, zważywszy chociażby na zobowiązania Matta Camerona, który gra również z zespołem Pearl Jam, a także działalność poboczną Cornella. W 2015 roku wydał swój czwarty solowy album, „Higher Truth”. Ostatnio z kolei wokalista był zaangażowany w koncerty reaktywowanych zespołów Temple Of The Dog i Audioslave. Pierwszy z nich reaktywował się z okazji 25. rocznicy wydania jedynej płyty i odbył krótką trasę koncertową, a drugi zagrał po 12-letniej przerwie 20 stycznia 2017 roku z okazji balu „antyinauguracyjnego”, będącego formą protestu przeciwko prezydenturze Donalda Trumpa. Chris Cornell pozytywnie wypowiadał się o obu tych zespołach i nie wykluczył dalszej współpracy.

Reedycja debiutanckiego albumu już w sklepach

W ramach oczekiwania na następcę „King Animal” (pierwsza płyta nagrana po reaktywacji ukazała się w 2012 roku), fani mogą zainwestować swoje fundusze w reedycję płyty „Ultramega OK” z 1988 roku, która ukazała się 10 marca. Remiksem całości zajął się Jack Endino, znany ze współpracy z wieloma zespołami nurtu grunge, w tym z Nirvaną i Mudhoney. Nowe wydanie płyty zostało wzbogacone o sześć nagrań zarejestrowanych w 1987 roku na ośmiościeżkowym magnetofonie pod okiem samego Endino. 

„Ultramega OK” był pierwszym długogrającym albumem Soundgarden. Wydany został 31 października 1988 roku nakładem niezależnej wytwórni SST. Mieszanka brudnego rocka i metalu przyczyniła się do wzrostu popularności sceny Seattle, a Soundgarden szybko zdobył ogólnokrajową sławę i kontrakt z wytwórnią A&M, dla której nagrał album „Louder Than Love” (1989), zapoczątkowując wielką karierę.

W ramach oczekiwania na nowy album od Soundgarden, posłuchajmy sobie jednego z utworów, który znalazł się na ostatnim studyjnym krążku. 

Soundgarden: „Been Away Too Long”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także